2015 – 2016

Concept Competition

Health Care Services & Technologies Track

Award Recipients ($1,000 each):

LiveStat Health Ben Doan, McIntire School of Commerce; Daniel Lagalante, Kate Donovan and Tasy Novopachennaia, School of Engineering and Applied Science; Austin Petrie, College of Arts and Sciences
MedCompare Hitoshi Koshiya, Korey Dwayne Marshall, Emily Schutzenhofer and Samuel Maxwell Kessel, School of Medicine
Janus.io John Greenfield, Darden Graduate School of Business Administration
CrimeSoft Camera Tania Awalegaonkar and Courtney Lawson, School of Engineering and Applied Science
CPR Buddy Razvan Untaroiu, School of Engineering and Applied Science

Social Entrepreneurship Track

Award Recipients:

Akiba Parks Daniel and Kevin Boyer – Frank Batten School
FoodAssist Mario Sukkar – School of Engineering, and Alan Wei – A & S
KidsCode Joseph Weate – School of Engineering, Charles Harding and Leandi Venter- Curry School of Education
Project Trace Gaeun Kim – Frank Batten School
SIBeXchange Allie Donini and Trevor Turner – Frank Batten School

Consumer/Business-to-Business Track

Award Recipients:

airsurve Garrett Allen, McIntire School of Commerce
E-Predict Nicholas Duvall, Brad Alvarez, and Sedi Asem, School of Law
Helme Brent Baumgartner and Koleman Nix, School of Engineering and Applied Science
Market Intellex Alexander Spiegel and Miles Shah, College of Arts and Sciences; Ceyer Wakilpoor, School of Engineering and Applied Science
Wild Bucket Juan Jose Palacio Duque, School of Engineering and Applied Science; Kris Cody, College of Arts and Sciences

Science/Engineering Track

Award Recipients:

Aberrant Spacial Networks Timothy Klawa (SEAS ’16), Elijah Roberts (SEAS ’16), David Nagy (SEAS ’16), Jane Ma  (SEAS ’16), Daniel Hare (SEAS ’16), and Christopher Schram (SEAS ’16)
AgroSpheres Payam Pourtaheri (SEAS ’16) and Ameer Hamza Shakeel (SEAS ’17)
Bluejaw: Maximizing Bluetooth Networking John Costello (CLAS ’19)
cloudRAID Ruben Aghayan (SEAS ’16), Jim Finnerty (Darden ’17), and Matt Shandy (Law ’16)
RotaLibra Kimberly Lytle (SEAS ’19)

VA Wise Track
(for students at the UVA Wise campus only)

Award Recipients:

Tier 1 Winners ($1000):
Midas Gloves, Daniel Bettendorf
Smart Collar, McKenna Blevins

Tier 2 Winners ($500):
Health IT, Joseph LaCava
Class App, Paul Kentes, Tara Greear, McKenna Blevins, Chris Floor (split prize money 3 ways)
Learning With Hope, Victoria Pedigo

Discovery Competition

Award Winners ($5,000 each):

airsurve Garrett Allen, McIntire School of Commerce ’16
FoodAssist Mario Sukkar, School of Engineering and Applied Science ’17; Alan Wei, College of Arts and Sciences ’17
Helme Brent Baumgartner, School of Engineering and Applied Science ’16; Koleman Nix, College of Arts and Sciences ’16
Jobocracy Andy Page, College of Arts and Sciences ’18; Brian Mitchell, College of Arts and Science
MicroHub Porter Nenon, College of Arts and Sciences ’16; Adam Jones, College of Arts and Sciences ’18; Kaija Flood, Frank Batten School of Leadership and Public Policy ’16; William Henagan, College of Arts and Sciences ’17

Launch! Competition

First Place ($20,000)– AgroSpheres LLC
Second Place ($15,000) – AsyncTalent
Third Place ($10,000) – Notable Music LLC
Audience Choice ($2,500) – AgroSpheres LLC

2014

  • First place: $20,000  Contraline: The first non-surgical contraception for male cats and dogs.
  • Second place: $10,000 NostraJAMus: an online platform for music predictions, discovery, and taste making.
  • Honorable mention: $5,000 Community Honor Fund: A short-term financing solution for the Charlottesville area.
  • Honorable mention: $5,000 RHEOFLEX: a new type of brace to reduce knee injury in football.

UVa Today – A No-Snip Solution: Pet Contraception Idea Wins 2014 U.Va. Entrepreneurship Cup

 

Special thanks to Third Security LLC and Vonage and for their generous sponsorship of the UVa Entrepreneurship Cup.

2013


Program

Click here to view the program.

Awards

  • First place: “Chitenges 4 Change,” C4C promotes gender equity and environmental sustainability by designing and marketing affordable, reusable and hygienic sanitary pads to girls and women in Africa and beyond. (Social Entrepreneurship)
    Jennifer A. Castro (M.P.P  Batten ’15), K. Bailey Morton (M.P.P. Batten ’14), Christopher R. Palmer (M.P.P Batten ’15), Ilgiz Saubanov (M.P.P. Batten ’15), Alex Dimitriu (M.P.P. Batten ’14)
  • Second place: “Notivibe,” a positive reminder system that enhances hand washing compliance among healthcare professionals (School of Engineering and Applied Science)
    Yiqi Cao, (Biomedical Engineering ’15), James P. Cooney (Mechanical Engineering ’14), Jennifer L. Naylor (Biomedical Engineering ’15), William C. Pilcher (Biomedical Engineering ’15), Madeline G. Wilson (Biomedical Engineering ’15), Rachel C. Fry (Biomedical Engineering ’15), Eva R. Tuszka (Biomedical Engineering ’15), Meghan J.  Bloom (Biomedical Engineering ’15), William B. Robinson (Biomedical Engineering ’15), Stephen G. Ramon (Biomedical Engineering ’15)
  • Honorable mentions:
    • LAMARCA,” a fully crowdfunded, premium fashion destination that connects budding designers and their quality-obsessed newest fans. LAMARCA creates a campaign for the designer, customers back the products they like, and LAMARCA delivers them at wholesale prices (Darden School of Business)
      Sarah S. Sanchez (Darden ’14), Anika S. Brown (Darden ’14)
    • MiniCell Therapeutics,” a  modular chassis used for drug delivery, environmental remediation, and vaccine development (Health System)
      Shaun R. Moshasha (MS Commence, ’14), Christopher L. Cai (Biomedical Engineering ’16), Jessica H. Yoo (Biology ’16), Bethany A. Bruno (Biology ’15), Christopher V. Langguth (Bioethics History ’14), Elizabeth A. Kelly (Biology ’15), Surbhi Gupta (Biology ’14), Elyse M. McMillen (Chemical Engineering ’16), Joshua D. Leehan (Biology ’15), Richard Lee (Mechanical Engineering ’16), Matthew W. Tucker (Chemical Engineering ’15), Jonathan H. Bethke (Human Biology ’14), Gregory L. Brown (Biomedical Engineering ’16)

Judges:

  • Adam Healey, Internet Entrepreneur, co-founder of hotelicopter and Borrowed&Blue
  • Debra McMahon, President & CEO, Scitent
  • Robert Patzig, Senior Managing Director and Chief Investment Officer, Third Security LLC

 

The “Chitenges 4 Change” team, (left to right) Ilgiz Saubanov, K. Bailey Morton, Jennifer Casto, Alex Dumitriu and Chris Palmer, took home the $20,000 first-place check.
(Photo: Mina Pirasteh)

 

News:

 

2012


Program

Click here to view the program.

Awards

  • First place: “PhageFlag,” a rapid diagnostic test for bacterial diseases (Health System).
    Shaun R. Moshasha (Biochemistry, Physics ’13), Joseph J. Muldoon (Biology, Biochemistry ’13), Joshua H. Fass (Biomedical Engineering ’14), John Hubczak (Chemical Engineering ’13), Alexander J. Zorychta (Biomedical Engineering ’13), Syed M. Hassan (Computer Science ’13), Rachel Smith (Biomedical Engineering ’13)
  • Second place: “HD MicroSampling,” addressing blood-glucose measurement accuracy in the ICU (School of Engineering and Applied Science).
    Andrew E. Andreae (Biomedical Engineering ’13), Timothy J. Higgins (Biomedical Engineering ’13), Jessica L. Ungerleider (Biomedical Engineering ’13)
  • Honorable mentions:
    • Virginia Toastie,” a unique food truck catering to vegetarian tastes (College of Arts & Sciences).
      Evan H. Slotnick (Pre-Commerce ’16), J. Aaren Barge (Pre-Commerce, Computer Science ’16), Christopher L. Cai (Biomedical Engineering, Global Public Health ’16), Ben Harris (undecided ’16)
    • TestConnect,” a platform for instructors to provide personalized exam feedback (Social Entrepreneurship).
      David M. Hondula (Ph.D. Environmental Sciences), Rosemary L. Malfi (Ph.D. Environmental Sciences), Aaron L. Williams (Ph.D. Systems Engineering)

Judges

  • Ngozi Bell, Region III Advocate, U.S. Small Business Administration Office of Advocacy
  • Dana Goldsmith, E-commerce and Business Development Expert
  • Robert Patzig, Senior Managing Director and Chief Investment Officer, Third Security LLC
  • John Stacey, Managing Director, The Stacey Group LLC

News

2011


Program

Click here to view the program.

Awards

  • First place: Memoria, McIntire School of Commerce (Tyler Durham, Celine Heckel-Jones, Virginia Robinson)
  • Second place: Powersole, Social Entrepreneurship (Joseph Linzon)
  • Honorable mentions:
    • Solar Still, School of Law (Justin Kanter, Nathan Phalen, Joshua Tully)
    • Bump It, Curry School of Education (Aubrey Mignone, Ryan Stevens, Emery Waddell, Hoyt Whelchel)

Judges

  • Lyons Brown, founder and CEO of Altamar Brands, a Darden graduate and a trustee of the Darden Foundation
  • Scott Horner, managing director at event sponsor Third Security
  • Reenst Lesemann, CEO of Columbia Power and a Darden graduate

News

2010


Program

Click here to view the program.

Awards

  • First place: “CavCam” Innovative Retinal Imaging System, Health System (Dr. Paul Yates, Ken Tran)
  • Second place: Bars Dude, College of Arts & Sciences (Stephanie Deichman, Aaron Kur, Bill Igou, Eric Trouton, T.J. Wootton)
  • Honorable mentions: Pix by Post, Darden School of Business (Brianne Warner); The Treasure Hunt, Curry School of Education (Jack Aspinwall, Caroline Darby, Whit Hunter, Nitya Reddy)

Judges

  • Jack Biddle, co-founder and partner of Novak Biddle Venture Partners
  • Jeneanne Rae, co-founder and president of Peer Insight LLC
  • Charles Tuchinda, chief innovation officer for health care at Hearst Business Media

News

2009


Awards

  • First place: Advanced Marine, School of Engineering and Applied Science (Adam Malcom, Scott Kasen)
  • Second place: Rheo Logic, Health System (Will Mauldin and team)
  • Third place: Cspot, McIntire School of Commerce (Ashley Eidson, Cesar Devers of Princeton University, William Kelly of Virginia Tech)
  • Honorable mentions: Moverang, Curry School of Education (Clinton D. Webb); KaioTeas.com, Darden School of Business (Georgi Yanchev);PetroHedge, School of Law (Brian Coppola, Clinton Dockery)

Judges

  • Kirby Farrell
  • Carolyn Frazier
  • Rick Kulow
  • Kevin Sidders

News